Ještěď Skyrace 2016

16.4.2016 Ještěd SkyRace – 24,5 km – 1550 m – 58. místo

Nový horský závod namotaný na masiv Ještědu, skvělý počin na úvod sezóny. Jelikož se v půlce dubna ještě sezóna horských závodů pořádně nerozběhla a po zimním půstu jsou všichni už závodně nadržení, schází se zde nejen slušný počet téměř 500 závodníků, ale i nebývalá konkurence, snad možná největší v dosavadní krátké historii Sky závodů v naší zemi.

jsr_f01

Na startu se sešla jména jako Honza Zemaník, Pavel Brýdl, Tomáš Lichý, Honza Havlíček, Tomáš Maceček, Víťa Otevřel, Tomáš Bystřický, Aleš Palko, Dan Rubič a spousta dalších kvalitních horských běžců. A to ještě Honza Bartas dal přednost tvrdé přípravě na závody ULTRA SWS a na trati s pohyboval s červeným zvoncem Salomon jako nejaktivnější fanoušek. A neméně našlapané to bylo i v kategorii žen. Ve vzduchu bylo cítit, že přes zimu většina pilně natrénovala a na prvním závodě se budou chtít předvést, bylo by velmi naivní očekávat opatrný začátek a pomalý závod.

jsr_f02

Moje forma se nachází v trochu jiných dimenzích. Po posledním závodu loňské sezóny, beskydském Nezmaru, mě dostihla únavová zlomenina nártní kosti. K jejímu doléčení bylo třeba skoro dvou měsíců a znovu začínám běhat před vánočním období. Nevydrželo mně to dlouho, v půlce ledna stejný problém na holeni druhé nohy a opět více než dva měsíce bez běhání. Ne, že by tyto zranění vyžadovaly „ležet“ daří se mně udržovat trochu fyzičku silniční cyklistikou, plaváním, příležitostným běžkováním a cvičením ve stylu TRX. Ale běžecké kilometry nenahradíš. Opět začínám běhat dva týdny před ještědským závodem a stihnu 9 tréninku včetně zkušební účasti na stejně dlouhém závodě 7 Kuřimských kopečků. Tím jsou dány moje ambice, rozběhnout to rozumně a hlavně dokončit. Aspoň že počasí mně přeje, je takové normální beskydské, chladno, déšť, mlha.

jsr_f03

Na startu mě potěší ostrá hadrrocková muzika a ještě ostřejší je samotný start. Snažím se tomu nepodlehnout a polem závodníků cůvám nezadržitelně dozadu a dostávám se až do sekcí účastníků nevypadajících zrovna na pravidelné sportovce. Ale jsem v klidu za pár metrů to končit nebude a hned v prvním stoupání se s minimálně zvýšeným úsilím posouvám notně dopředu. Postupující trasou nabírám dojmu, že totální tragédie to nebude. Nedělám si iluze, že bych o něco závodil, ale kvalitní trénink bez obavy z dokončení to bude.

jsr_f04

Celkem se mně daří skyrunnerská chůze do prudších stoupání a dostávám se do slušného tempa v sebězích a posouvám se dopředu. Zatímco klasický běh po rovině a v mírných stoupáních je dost tragický a na těchto úsecích se zas trochu propadám.

jsr_f05

Takto osciluji kolem 75. místa, až na první výstup na Ještěd na 16. km, kde se potkávám s vedoucím závodníkem Tomášem Lichým, který je na vrcholu už podruhé. Zmateně a poněkud rozčileně pobíhá sem a zase zpátky, nikdo z pořadatelů není schopen ho nasměrovat na cestu do cíle. Tak snad, než se sem dostanu podruhé, si to pořadatelé vyjasní.

jsr_f06

Od této chvíle trochu chytám druhý dech a v následujícím seběhu a druhém stoupání na Ještěd se posouvám asi o 15 míst dopředu. Pod Ještědem vytvářím dvojici s příjemnou dívčinou (později zjistím, že to byla Petra Mückova) a už si užívám poslední kilometr po sjezdové bajkové dráze.

jsr_f07

Čas 2:31:56 a tempo 6:19/km je mnohem lepší, než bych na startu čekal, 58. místo spíš horší, ale to jen dokazuje kvalitu konkurence na tomto závodě.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.