Ještěď Skyrace 2016

16.4.2016 Ještěd SkyRace – 24,5 km – 1550 m – 58. místo

Nový horský závod namotaný na masiv Ještědu, skvělý počin na úvod sezóny. Jelikož se v půlce dubna ještě sezóna horských závodů pořádně nerozběhla a po zimním půstu jsou všichni už závodně nadržení, schází se zde nejen slušný počet téměř 500 závodníků, ale i nebývalá konkurence, snad možná největší v dosavadní krátké historii Sky závodů v naší zemi.

jsr_f01

Na startu se sešla jména jako Honza Zemaník, Pavel Brýdl, Tomáš Lichý, Honza Havlíček, Tomáš Maceček, Víťa Otevřel, Tomáš Bystřický, Aleš Palko, Dan Rubič a spousta dalších kvalitních horských běžců. A to ještě Honza Bartas dal přednost tvrdé přípravě na závody ULTRA SWS a na trati s pohyboval s červeným zvoncem Salomon jako nejaktivnější fanoušek. A neméně našlapané to bylo i v kategorii žen. Ve vzduchu bylo cítit, že přes zimu většina pilně natrénovala a na prvním závodě se budou chtít předvést, bylo by velmi naivní očekávat opatrný začátek a pomalý závod.

jsr_f02

Moje forma se nachází v trochu jiných dimenzích. Po posledním závodu loňské sezóny, beskydském Nezmaru, mě dostihla únavová zlomenina nártní kosti. K jejímu doléčení bylo třeba skoro dvou měsíců a znovu začínám běhat před vánočním období. Nevydrželo mně to dlouho, v půlce ledna stejný problém na holeni druhé nohy a opět více než dva měsíce bez běhání. Ne, že by tyto zranění vyžadovaly “ležet” daří se mně udržovat trochu fyzičku silniční cyklistikou, plaváním, příležitostným běžkováním a cvičením ve stylu TRX. Ale běžecké kilometry nenahradíš. Opět začínám běhat dva týdny před ještědským závodem a stihnu 9 tréninku včetně zkušební účasti na stejně dlouhém závodě 7 Kuřimských kopečků. Tím jsou dány moje ambice, rozběhnout to rozumně a hlavně dokončit. Aspoň že počasí mně přeje, je takové normální beskydské, chladno, déšť, mlha.

jsr_f03

Na startu mě potěší ostrá hadrrocková muzika a ještě ostřejší je samotný start. Snažím se tomu nepodlehnout a polem závodníků cůvám nezadržitelně dozadu a dostávám se až do sekcí účastníků nevypadajících zrovna na pravidelné sportovce. Ale jsem v klidu za pár metrů to končit nebude a hned v prvním stoupání se s minimálně zvýšeným úsilím posouvám notně dopředu. Postupující trasou nabírám dojmu, že totální tragédie to nebude. Nedělám si iluze, že bych o něco závodil, ale kvalitní trénink bez obavy z dokončení to bude.

jsr_f04

Celkem se mně daří skyrunnerská chůze do prudších stoupání a dostávám se do slušného tempa v sebězích a posouvám se dopředu. Zatímco klasický běh po rovině a v mírných stoupáních je dost tragický a na těchto úsecích se zas trochu propadám.

jsr_f05

Takto osciluji kolem 75. místa, až na první výstup na Ještěd na 16. km, kde se potkávám s vedoucím závodníkem Tomášem Lichým, který je na vrcholu už podruhé. Zmateně a poněkud rozčileně pobíhá sem a zase zpátky, nikdo z pořadatelů není schopen ho nasměrovat na cestu do cíle. Tak snad, než se sem dostanu podruhé, si to pořadatelé vyjasní.

jsr_f06

Od této chvíle trochu chytám druhý dech a v následujícím seběhu a druhém stoupání na Ještěd se posouvám asi o 15 míst dopředu. Pod Ještědem vytvářím dvojici s příjemnou dívčinou (později zjistím, že to byla Petra Mückova) a už si užívám poslední kilometr po sjezdové bajkové dráze.

jsr_f07

Čas 2:31:56 a tempo 6:19/km je mnohem lepší, než bych na startu čekal, 58. místo spíš horší, ale to jen dokazuje kvalitu konkurence na tomto závodě.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *